Wiciokrzew zimozielony

Wiciokrzewy to jedne z wdzięczniejszych pnączy, szybko rosnących i pięknie kwitnących. Wśród nich są odmiany zimozielone, które cały rok ładnie wyglądają, gdyż zimą nie gubią liści. Wiciokrzew zimozielony szczelnie okrywa podporę, dzięki temu może stanowić doskonałą osłonę od sąsiadów lub ulicy. Wiciokrzewy szybciej rosną niż rośliny iglaste, dlatego mogą szybko stworzyć doskonały żywopłot.

Na szczególną uwagę zasługuje odmiana Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) oraz mniej popularny Wiciokrzew Henryiego (Lonicera henryi).

Wiciokrzew zaostrzony (łac. Lonicera acuminata)

Najpopularniejszy wiciokrzew zimozielony. Wystarczy rzut oka na jego zdjęcia w pełnej krasie aby ocenić jego przydatność jako pnącza okrywowego. Kwitnie bardzo długo, od czerwca do października, niewielkimi, żółtymi kwiatami. Ozdobny z kwiatów oraz liści. Liście omszone, lancetowate. Szybko rośnie i sam się rozkrzewia. W 2-3 lata zarośnie całą podporę. Dorasta do 4 m wysokości. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, osłoniętych od wiatrów. Rośnie na każdej glebie oprócz bardzo ubogiej i suchej. Najlepiej czuje się w ziemi żyznej, próchniczej, wilgotnej. Polecany szczególnie do obsadzania siatek, krat, altan, pergoli, ogrodzeń, także jako roślina okrywowa.

Wiciokrzew Henryiego (łac. Lonicera henryi)

Naturalnie występuje w Chinach i stamtąd pochodzi. Kwitnie od czerwca do lipca w kolorze ciemnoróżowym. Liście błyszczące, lancetowate, ciemnozielone. Rocznie przyrasta o 1 m, dorasta do 3-4 m wysokości. Preferuje, tak jak wiciokrzew zaostrzony, gleby żyzne, wilgotne i próchnicze, ale rośnie na każdej glebie prócz bardzo ubogiej. Nadaje się do obsadzania krat, pergoli, altan, bramek, itp.

Odmiany półzimozielone

Istnieje jeszcze kilka odmian, których liście zachowują się na pędach całą lekką zimę, natomiast w ostre zimy je gubią. Zaliczamy do nich wiciokrzew japoński Purpurea (łac. Lonicera japonica 'Purpurea') o bordowych liściach jesienią, który szybko rośnie i ładnie się krzewi. Kwitnie od lipca do września w kolorze biało-żółtym. Kwiaty lekko pachnące. Dorasta do 4 m wysokości.

Kolejnym półzimozielonym wiciokrzewem jest wiciokrzew japoński Halliana (łac. Lonicera japonica 'Halianna') dorastający do 4-6 m wysokości, kwitnący na żółto w okresie od czerwca do października. Kwiaty delikatnie pachnące.

 

Wiciokrzew zimozielony
3.6 (71.82%) 22 votes

Post Author: admin