Choroby i szkodniki wiciokrzewów

Wiciokrzewy

Wiciokrzewy to jedne z najpiękniejszych pnączy, które wyglądają pięknie i sprawdzą się w każdym ogrodzie, zarówno małym i większym. Kwitną kilka miesięcy, a odmiany o pachnących kwiatach dodatkowo dodają przyjemnego zapachu w ogrodzie.

Choroby i szkodniki wiciokrzewów

Niektórzy rezygnują i odradzają ich uprawę ze względu na mszyce i mączniaka. Jednak należy pamiętać, że niektóre odmiany są bardziej narażone na atak, a inne prawie wcale nie są dla nich atrakcyjne. Tak więc planując sadzenie sadzonki wiciokrzewów w ogrodzie zastanówmy się nie tylko nad ich kolorem i zapachem ale i nad odpornością na choroby i szkodniki.

Mszyce na liściach wiciokrzewu

Odmiany wiciokrzewów najczęściej atakowane przez mszyce

Wiciokrzewy, które są częściej atakowane przez mszyce to:
- Lonicera x brownii, np. odmiana Dropmore Scarlet
- Lonicera x tellmanniania - wiciokrzew Tellmanna
- Lonicera caprifolium - gatunek wiciokrzew przewiercień
- Lonicera periclymenum - wiciokrzew pomorski, np. Serotina, Graham Thomas

Jednak należy pamiętać, że np. Lonicera x hecrottii również może zostać mocno zaatakowana przez mszyce, gdy rośnie obok roślin, które co roku mają mszyce lub na stanowisku suchym i słonecznym.

Zwalczanie mszyc

Te małe szkodniki pojawiają się już w maju na końcówkach pędów, najczęściej na młodych, porażając je i deformując co uniemożliwia prawidłowego rozwoju rośliny. Dlatego warto w maju codziennie oglądać pędy wiciokrzewów aby jak najszybciej zapobiec ich rozmnażaniu się i tym samym zwalczyć je nim pokryją większość pędów. Jak tylko na rośnie zobaczymy pierwsze mszyce należy opryskać je środkiem owadobójczym.

Wiciokrzew zaatakowany przez mszyce

Na powyższym zdjęciu widać jak wygląda roślina zaatakowana przez mszyce w średnio-zaawansowanym stadium. Jak widać kwiaty nie są dobrze rozwinięte, są zdeformowane, a tym samym niezbyt atrakcyjne.

Mączniak prawdziwy

Kolejnym problemem jest mączniak prawdziwy, czyli choroba liści ukazująca się latem i jesienią. Objawia się biało-szarym, mącznym nalotem na górnych liściach. Z czasem mogą pojawiać się brązowiejące liście, które po prostu zamierają. Choroba najczęściej dotyka wiciokrzewów rosnących w półcieniu bez przewiewu. Do jego zwalczania stosuje się środek grzybobójczy. Należy opryskać roślinę 2-3 razy co 10 dni zmieniając preparat.

Mączniak prawdziwy u wiciokrzewów na liściach i kwiatach, źródło: ag.purdue.edu

Odmiany wiciokrzewów najczęściej atakowane przez mączniaka prawdziwego

Najbardziej wrażliwa na mączniaka prawdziwego jest Lonicera caprifolium, ale tylko gatunek wiciokrzewu przewiercień, bo np. jego odmiana Inga toleruje mączniaka.

Odmiany wiciokrzewów odporne na mączniaka prawdziwego

Wiciokrzewy odporne na mączniaka prawdziwego:
- Lonicera x brownii, np. odmiana Dropmore Scarlet
- Lonicera periclymenum - wiciokrzew pomorski, np. Serotina, Graham Thomas
- Lonicera japonica (oprócz odmiany Aureoretucilata)
- Lonicera x hecrottii - wiciokrzew Hecrottii

Inne choroby wiciokrzewów

Wiciokrzewy mogą też chorować na zamieranie liści oraz plamistość liści.

Podsumowanie

Nie należy rezygnować z uprawy wiciokrzewów i nie należy bać się chorób i szkodników atakujących ich. Są to przepiękne rośliny i prawidłowo pielęgnowane na pewno będą dumą właściciela. Należy pamiętać o szybkim interweniowaniu oraz zapewnieniu miejsca przewiewnego i półcienistego lub słonecznego ale wilgotnego do tego stopnia aby ziemia nie była wiecznie przesuszona. W zależności od miejsca, stanowiska i gleby należy wybierać odmiany, które zaaklimatyzują się w nowych warunkach bez problemów.

Choroby i szkodniki wiciokrzewów
4.9 (97.5%) 8 votes

Post Author: admin