Informacje o Lonicera (wiciokrzew) cz. I

Ogólne informacje o wiciokrzewach

Istnieje na świecie ok. 180 gatunków należących do rodzaju Lonicera, większość z nich to krzewy o wzniesionych pędach, inne to silnie rosnące pnącza, których pędy owijają się wokół podpór. Te należą do podrodzaju Caprifolium. Na świecie uprawia się ok. 20 gatunków wiciokrzewów i kilkadziesiąt ich odmian. Nazwa Lonicera pochodzi od przyrodnika pochodzącego z Niemiec z XVI w Adama Lonitzera.

Wiciokrzew zazwyczaj osiąga od 3 do 7 m wysokości oraz od 0,5 do 2 m przyrostu rocznego.

LIŚCIE
Wiciokrzewy najczęściej mają zielone lub niebieskozielone liście. Niektóre, np. Lonicera japonica 'Aureoreticulata' mają żółte unerwienia, natomiast Lonicera japonica 'Purpurea' ma jesienią i zimą liście bordowe. Liście tworzą talerzyki lub wyrastają naprzeciwlegle parami.

KWIATY
Główną zaletą wiciokrzewów są ich kolorowe kwiaty, często pachnące. Rośliny zaczynają kwitnienie od drugiego roku po posadzeniu, jednak wiele z nich zaczyna kwitnąć już w doniczkach. Najczęściej kwitną od maja do października.

OWOCE
Wiele wiciokrzewów wykształca od lata do jesieni kolorowe owoce -  czerwone, fioletowe, pomarańczowe. Są cennym pożywieniem dla ptaków, jednak dla ludzi są szkodliwe.

GLEBA
Wiciokrzewy rosną prawie na wszystkich glebach. Nie tolerują tylko gleb suchych i bardzo ubogich. Najlepsze są dla nich gleby bogate w próchnicę, przepuszczalne, wilgotne i żyzne. Mogą być gliniaste.

STANOWISKO
Wiciokrzewy warto sadzić w pełnym słońcu, wtedy kwitną najładniej. Jednak należy wtedy profilaktycznie opryskiwać je przeciw mszycom. Dobrze rosną też na miejscu półsłonecznym. Preferują miejsca osłonięte od silnych wiatrów.

Część II

Informacje o Lonicera (wiciokrzew) cz. I
4.8 (96%) 5 votes

Post Author: admin