Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień to najpracowitszy miesiąc dla każdego ogrodnika. Mimo, iż pogoda jest nieznośna i zgodna ze znanym przysłowiem, każdy zakasa rękawy do pracy, gdyż jest wiele do zrobienia. Ciepłe dni w kwietniu dają możliwość wykonania większości prac ogrodniczych. Poniżej lista co zaczynamy robić w kwietniu i na co jest ostatni moment.

Kwiecień to ostatni czas na sadzenie roślin z gołym korzeniem. Pamiętajmy o przycięciu pędów po posadzeniu rośliny.

Śledzimy na bieżąco pogodę i zaczynamy odkrywać rośliny. Uwaga! Jeśli zapowiadają przymrozki w naszym rejonie, okrywamy rośliny z powrotem. Niestety szczelnie okryte rośliny w kwietniu mogą zaparować, a odkryte podczas mrozu- zmarznąć. Odkrywanie rozpoczynamy od róż i innych kwitnących. Na koniec miesiąca zostawiamy najwrażliwsze rośliny - np. budleje i hortensje.

Podsypujemy ściółkę pod azalie, rododendrony, wrzosy. Ściółka zapobiega szybkiemu parowaniu wody, a tym samym przesuszaniu roślin.

Kwiecień to idealny moment na sadzenie roślin, które po posadzeniu intensywnie podlewamy. Rośliny zakupione w doniczkach nie musza być od razu wysadzane, jeśli nie ma na to pogody.

Przycinamy rośliny, kwitnące na pędach tegorocznych, jeszcze zanim pojawią się pąki.

Rozpoczynamy rozmnażanie roślin przez odkłady.

Po pojawieniu się pierwszych liści robimy oprysk krzewów i drzew owocowych.

Dzielimy i przesadzamy byliny: astry, nawłocie, rudbekie, liliowce, ostróżki, macierzanki, rojniki, rozchodniki, słoneczniki.

Wysiewamy rudbekie, astry alpejskie, orliki, żagwiny, łubin, słonecznik, większość roślin jednorocznych i dwuletnich, maciejki, ubiorek, groszek pachnący, cynie, astry, zatrwian, aksamitki, nagietki.

Grabimy i czyścimy rabaty, nawozimy rośliny.

Kwiecień to najlepszy czas na zakładanie nowego trawnika.
Nawozimy trawnik wyłącznie podczas suchej pogody. Dosiewamy gołe miejsca.

Cały rok w ogrodzie:
Styczeń w ogrodzie
Luty w ogrodzie
Marzec w ogrodzie
Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
5 (100%) 3 votes

Post Author: admin