Informacje o Lonicera (wiciokrzew) cz. II

Ogólne informacje o wiciokrzewach

Część I

PIELĘGNACJA
Wiciokrzewy należy nawozić co roku oraz silnie podlewać. Można stosować nawozy długodziałające o spowolnionym działaniu.

PROWADZENIE
Wiciokrzewy tniemy mocno przez pierwsze 2-3 lata od posadzenia, aby ładnie się rozkrzewiły u podstawy. Kolejne lata wycinamy wyłącznie suche, chore pędy i te, nadmiernie rozrastające się. Co 5-6 lat od posadzenia należy wykonać cięcie odmładzające.

CHOROBY
Mączniak rprawdziwy to najgroźniejsza choroba dotykająca wiciokrzewy latem i jesienią. Powoduje powstawanie białego nalotu na górnej stronie liści. Najbardziej wrażliwa jest Lonicera caprifolium. Zwalczanie choroby polega na opryskiwaniu rośliny po pojawieniu się pierwszych symptomów.

SZKODNIKI
Najgroźniejszym szkodnikiem dla wiciokrzewów jest mszyca, która ukazuje się na wierzchołkach roślin już w maju, prowadzi do niewykształcenia się kwiatów. Najczęściej atakowane są gatunki Lonicera x brownii, L. x tellmanniana, L. caprifolium, L. periclymenum. Zwalczanie mszyc polega na natychmiastowym pryskaniu roślin preparatami owadobójczymi od chwili pojawienia się szkodników.

czytaj więcej o chorobach i szkodnikach wiciokrzewów...

ROZMNAŻANIE
Wiciokrzewy można rozmnażać z sadzonek ulistnionych od czerwca do lipca lub przez odkłady.

ZASTOSOWANE
Wiciokrzewy sprawdzą się w każdym ogrodzie, jednak najefektowniej będą wyglądały w dużych ogrodach gdzie będą miały swobodny wzrost. Nadają się do zieleni publicznej. Rośliny owijają się wokół bramek, ogrodzeń, pergolach, kratach, altankach itp. Wiciokrzewy pachnące dobrze jest sadzić przy oknach, ławkach, altanach, przy wejściu. Odmiany zimozielone można stosować jako rośliny okrywowe.
Wiciokrzewy można sadzić razem z powojnikami i różami pnącymi.

Informacje o Lonicera (wiciokrzew) cz. II
4.2 (83.33%) 6 votes

Post Author: admin