Sadzenie roślin jesienią

Jeszcze parę lat temu większość z nas sadziła rośliny wyłącznie wiosną. Pora jesienna była przygotowana na wysadzanie roślin jedynie z gołym korzeniem. Jednak czy jesień nie jest nawet lepszą porą do sadzenia albo chociaż dorównującą do wiosny? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej gdyż sadzenie roślin jesienią jest coraz popularniejsze na szczęście z uwagi na zwiększającą się świadomość wśród kupujących.

Sprzedawcy roślin gównie oferowali swój asortyment wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia. Mamy więcej energii i wracamy po zimnej zimie do pielęgnacji naszego ogrodu. Wtedy kupujemy i sadzimy rośliny lub je przesadzamy oraz wykonujemy inne zabiegi pielęgnacyjne. To właśnie wiosną dostępne w sprzedaży były prawie wszystkie interesujące nas gatunki. Jednak z czasem ten trend zauważalnie przenosi się również na porę jesienną, dzięki czemu wydłuża się sezon ogrodniczy, a nam daje ogromne możliwości.

Zalety sadzenia roślin jesienią:

  • z powodu zwiększonych opadów deszczu rośliny mają lepszą wilgotność gleby
  • nie trzeba się martwić letnimi upałami, które są niekorzystne dla roślin
  • rośliny nie zostają zaniedbane podczas letnich urlopów, podczas których potrzebują największej opieki
  • rośliny lepiej się ukorzeniają i przyjmują w niższych, jesiennych temperaturach powietrza
  • rośliny szybciej zaczynają wegetację w kolejnym roku po posadzeniu
  • są lepiej przygotowane do letnich upałów w kolejnym roku
  • mają lepsza odporność na choroby i szkodniki w kolejnym roku

Podsumowanie

Widać, że sadzenie jesienne jest polecane dla roślin i wg mnie góruje nas sadzeniem wiosennym.

Jesienią warto sadzić wszystkie rośliny uprawiane w donicy, tzn. takie, które rosły w donicy do czasu ich zakupu, nie takie które sprzedawca wsadził do donicy przed sprzedażą. Aby określić czy roślina rosła od początku w donicy, należy zobaczyć czy wystają jej korzenie pod doniczką lub wyjąć ostrożnie z donicy i upewnić się, że korzenie są widoczne. Jesienią warto sadzić oczywiście rośliny z gołym korzeniem oraz rozpoczynające wczesną wiosną intensywny wzrost.

Rośliny w doniczkach można kupić w sklepie Floramis

Sadzenie roślin
Sadzenie roślin
Sadzenie roślin jesienią
3 (60%) 2 votes

Post Author: admin