Co zrobić z bożonarodzeniowym drzewkiem po świętach?

Przed świętami kupujemy żywe choinki, czyli młode świerki (pachną ale gubią igły) lub jodły w doniczkach (nie gubią liści). Coraz mniej gospodarstw stawia na sztuczne drzewka, a kupuje choinki ekologiczne, tj. rosnące w pojemnikach, które można delikatnie podlewać przez okres świąteczny. Jednak nie wytrzymują one długo, gdyż ciepłe pomieszczenie i podlewanie sprawia, że zaczynają rosnąć co jest dla nich niesprzyjające w okresie zimowym. Choinki sztuczne są nieekologiczne, wymagają dużo energii podczas produkcji i utylizacji. Najlepiej zrezygnować z nich całkowicie.

Świąteczny element dekoracyjny

Choinka to nieodzowny element świąt, pięknie dekorowany, najczęściej przez dzieci. Wprowadza do naszych domów świąteczną atmosferę. Drzewko wytrzymuje jednak w warunkach mieszkalnych do kilkunastu dni.

Choinka po świętach

Co zrobić więc z drzewkiem po świętach?
Dać mu drugie życie w ogrodzie!
Jeśli stało krótko w domu i nie ma świeżych przyrostów należy je wystawić jak najszybciej na balkon lub taras. Jeśli jednak choinka stała długo w cieple, należy wystawić je do pomieszczenia o temperaturze nieprzekraczającej 10 stopni C, gdzie jest dostęp do światła, czyli klatka schodowa, garaż, piwnica.
Drzewko sadzimy w ogrodzie dopiero wiosną, do tego czasu należy je delikatnie podlewać.

Tym sposobem choinka po świętach nie kończy swojego żywotu na śmietniku, pamiętajmy o tym również podczas kolejnych zakupów świątecznych, żeby kupować drzewka rosnące od początku w doniczkach, jeśli mają skończyć posadzone w ogrodzie. Drzewka wyciągnięte z gruntu nie nadają się, gdyż wsadzone z powrotem w grunt zaczną chorować.

Jeśli jednak nie mamy miejsca w ogrodzie lub mieszkamy w bloku, zostawmy drzewko w dużym pojemniku. Może w nim rosnąć wiele lat, co roku być z powrotem zabierane do domu i z powrotem wystawiane. Należy tylko pamiętać o zabezpieczeniu przed zimnem.

Zbiórki choinek

W wielu miastach organizuje się zbiórki choinek. Możne je tam oddać bezpłatnie, dzięki temu z ich biomasy powstanie "zielona energia cieplna i elektryczna", która wróci do naszych domów.

Co zrobić z bożonarodzeniowym drzewkiem po świętach?
5 (100%) 1 vote

Post Author: admin