Jak zabezpieczyć rośliny na zimę

Przygotowanie pnączy do zimy w ogrodzie i na balkonie nie jest trudne, ale warto wcześniej dowiedzieć się jak zabezpieczyć rośliny na zimę przed mrozem.

Przygotowanie roślin, które rosną w gruncie

Listopad to czas na zabezpieczenie roślin, szczególnie powojników oraz młodych pnączy przed zimą. Rośliny musimy przygotować do zimy przed dniami, w których temperatura w dzień spada poniżej -5 stopni C. Przygotowania roślin do zimy należy rozpocząć od zebrania wszystkich opadniętych liści. Najlepiej je spalić lub zakopać aby nie stały się przyczyną rozwoju chorób lub szkodników. Następnie należy solidnie okopczykować dół rośliny wraz z kilkoma dolnymi pąkami na wysokość ok. 15 cm od podstawy. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny odrosną z przysypanych pędów w przypadku całkowitego przemarznięcia pędów. Kopczykujemy trocinami lub korą. Pędy są bardziej odporne na mróz niż korzenie, dlatego koniecznie należy przykryć glebę w promieniu ok. 50-80 cm od pędów. Rośliny bardzo młode, np. glicynię, warto dodatkowo okryć słomą tworząc chochoł lub agrotkaniną. Tak przygotowane rośliny do zimy na pewno przezimują w gruncie.

Zabezpieczanie roślin na zimę
Zabezpieczanie roślin na zimę korą

 

Zabezpieczanie roślin agrotkaniną
Zabezpieczanie roślin agrotkaniną

Przygotowanie roślin rosnących w donicach

Rośliny, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie należy koniecznie zabezpieczyć gdyż niezabezpieczone po prostu przemarzną. Są trzy sposoby na zabezpieczenie roślin.
Można wynieść donicę z rośliną do chłodnego pomieszczenia (optymalna temperatura to 0-5 stopni C).
Drugim sposobem jest zadołowanie donicy z rośliną w ogrodzie. Konieczne jest wybranie miejsca, które nie będzie zalewane zimą przez wodę. Należy wykopać dół wielkości donicy, wsadzić w niego donicę z rośliną i przysypać grubą warstwą kory lub trocin.
Kolejny sposób to postawienie donicy na grubym styropianie (co najmniej 10 cm), również zabezpieczenie z każdego boku i góry. Pojemnik należy postawić w miejscu gdzie nie będzie padać na roślinę. Donicę można także włożyć do kartonu, w którym jest styropian, szczeliny pomiędzy donicą, a kartonem przysypać styropianowymi kulkami. Karton należy owinąć folią aby nie zamókł.

W donicach nie trzeba okrywać winobluszczy i winorośli pachnącej.

Czego unikać podczas zabezpieczania roślin na zimę?

Nie należy odczepiać roślin od podpór i przysypywać ich, gdyż łatwo można je uszkodzić lub nawet połamać. Uszkodzone pędy stają się pożywką do rozwoju chorób.
Powojników nie owijamy chochołami.
Również należy unikać cięcia bezpośrednio przed zimą gdyż osłabi to niepotrzebnie rośliny lub spowoduje ich przemarznięcie. Można przeprowadzić cięcie prowizoryczne na przełomie listopada i grudnia, a cięcie właściwe wykonać już wczesną wiosną. Cięcie prowizoryczne to cięcie nadmiernie rozrośniętych pędów.

Całą zimę nie podlewamy roślin! Czynność tę wykonujemy wiosną po odkopaniu zabezpieczeń. Wtedy też rośliny nawozimy i czekamy aż się zazielenią.

Przygotowanie do okrycia młodych roślin
Jak zabezpieczyć rośliny na zimę
5 (100%) 2 votes

Post Author: admin