Róża pnąca z powojnikiem

Powojniki (clematisy) oraz róże pnące to rośliny, które prowadzą w rankingach najpopularniejszych i najpiękniejszych pnączy. Dlaczego by ich nie połączyć przy jednej pergoli?

Róża z powojnikiem
Róża z powojnikiem

Powojniki wielkokwiatowe

Powojniki wielkokwiatowe nie rosną zbyt intensywnie, za to obficie kwitną, a ich kwiaty, czasem średnicy kilkudziesięcio-centymetrowej, nie pozwalają przejść obok nich obojętnie. Dobrze czują się na stanowiskach słonecznych, czyli tam gdzie najbardziej chcemy wyeksponować naszą pergolę, w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatrów. Niektóre odmiany radzą sobie również w cieniu. Rosną na glebie przepuszczalnej, wilgotnej i żyznej. Jeśli takiej nie mamy, należy wykopać dołek i podsypać odpowiedniej gleby oraz nie zapominać o corocznym nawożeniu rośliny. Podstawę powojników należy obsadzić niskimi bylinami lub podsypać grubą warstwą kory, która chroni korzenie przed słońcem oraz zapobiega zbyt intensywnemu parowaniu wody. W gorące lata nie należy zapomnieć o podlewaniu rośliny. W zależności od odmiany powojniki należy odpowiednio ciąć. Bardzo ważne jest kupowanie powojników z etykietami, aby mieć pewność jaka to odmiana i jakiej wymaga pielęgnacji. Jeśli nie mamy etykiety clematisy należy ciąć według skróconego wzoru: kwitnące na pędach zeszłorocznych nie tniemy wcale, kwitnące na pędach tegorocznych pierwszego roku przycinamy na wysokość 20-40 cm, kolejne lata coraz wyżej.
Z różami pnącymi dobrze komponują się także powojniki z grupy Viticella i Texensis)

Róże pnące

Róże, które pną się po podporze zachwycają długością kwitnienia i możliwością wyboru wymarzonego koloru. Zazwyczaj nie wymagają cięcia oraz słabo pną się po podporze dlatego wymagają systematycznego podwiązywania. Rosną w miejscu słonecznym lub półcienistym. Wymagają gleby podobnej jak powojniki, należy je również kopczykować na zimę.

Wszystkie te zabiegi warto wykonywać co roku aby cieszyć się z pięknego duetu jakim jest clematis wraz z różą pnącą. Z racji tego, że clematisy oraz róże pnące są dostępne w wielu kolorach, można je łączyć tworząc niepowtarzalne połączenie.

Sadzenie róży pnącej

Zanim posadzimy powojnik należy odczekać ok. 2 lat aby róża się rozrosła. Po tym czasie spokojnie można dosadzić clematis, który będzie się piął po pędach róży. Warto sadzić obok siebie odmiany kwitnące w tym samym lub podobnym terminie, pasujące kolorystycznie oraz o podobnej sile wzrostu.

Przykłady róży pnącej z powojnikiem

Clematis Comtesse de Bouchaud (różowy, kwitnie VI-VII, VIII-IX)
+ Róża SCHNEEWITTCHEN 'Korbin' (biała, pachnąca, kwitnie VI-X)

Clematis Polish Spirit (fioletowy, kwitnie VI-X)
+ Róża BLAZE SUPERIOR 'Demokracie' (czerwona, pachnąca, kwitnie VI-IX)

Clematis Polish Spirit (fioletowy, kwitnie VI-X)
+ Róża 'Belvedere' (herbaciana, pachnąca, kwitnie VI-X)

Clematis 'Perle d'Azur' (niebieski, kwitnie VII-IX)
+ Róża Laguna (różowa, pachnąca, kwitnie VI-X)

Róża pnąca z powojnikiem Etoile Violette na pergoli

Róża pnąca z powojnikiem Etoile Violette na pergoli
Róża pnąca z powojnikiem Etoile Violette na pergoli

Gdzie sadzić różę z clematisem aby najpiękniej wyglądały:

- długo kwitnące i pachnące kwiaty - przy altanach i furtkach, ławkach i przy oknach
- o wiotkich pędach przy ogrodzeniach
- niezbyt silnie rosnące przy bramkach i łukach

Oprócz tego można je sadzić przy pergolach, płotach, piramidach, kolumnach.

Róża pnąca z powojnikiem
5 (100%) 3 votes

Post Author: admin