Poradnik o wiciokrzewach

Wiciokrzewy

Na świecie uprawia się około 20 gatunków wiciokrzewów oraz kilkadziesiąt ich odmian. Rosną do 3-7 m wysokości z rocznym przyrostem 0,5-2 m. W Polsce wiciokrzewy są bardzo popularne ze względu na
łatwość w uprawie oraz dekoracyjność. Krótki poradnik o wiciokrzewach znajduje się poniżej, w a nim odpowiednie stanowisko, gleba, pielęgnacja i wiele innych dla tych cudnych pnączy.

 

Kwiaty

honeysuckle-57423_1280
To główna ozdoba wiciokrzewów. Ze względu na odmianę mogą być pachnące, w kolorach różowym, kremowym, białym, żółtym, fioletowym. Zaczynają kwitnąć już w drugim roku po posadzeniu, chociaż często można kupić kwitnące w doniczkach. W zależności od gatunku kwitną od maja do października, czyli praktycznie całe lato. Odmiany pachnące mogą powinny być sadzone obok ławek, wejść, okien.

 

Liście

honeysuckle-378423_1920 wiciokrzew-aureoreticulata
Najczęściej są w kolorze zielonym lub niebieskozielonym. Występują również z żółtym unerwieniem (Aureoreticulata) lub jesienią purpurowe (Purpurea). Część jest zimozielonych więc są szczególnie polecane gdyż nie tracą zimą liści. Do zimozielonych zalicza się wiciokrzew zaostrzony oraz Henriego oraz do półzimozielonych Purpurea i Aureoreticulata.

 

Owoce

serotina-6
Głównie przybierają wartość dekoracyjną oraz jako pożywienie dla ptaków. Pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, tj. od lipca do października przybierając kolor czerwony, pomarańczowy, fioletowy. Nie wolno ich jeść przez ludzi gdyż zjedzone w dużej ilości są szkodliwe.

 

Nawożenie i podlewanie

watering-hole-1696156_1280
Wiciokrzewy należy podlewać w okresach suszy oraz nawozić nawozami długo działającymi na początku sezonu lub wg instrukcji na opakowaniu. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny zostaną dożywione i na pewno się odwdzięczą bujnym kwitnieniem oraz zdrowym wyglądem. Można stosować nawozy o spowolnionym działaniu, np. Osmocote 5-6 miesięczny lub do roślin kwitnących co ok. 3 tygodnie.

 

Cięcie

sun-hat-1480877_1280
Wiciokrzewy należy ciąć mocno w pierwszych 3 latach od posadzenia aby się silnie rozkrzewiły. W kolejnych latach w przypadku wiciokrzewów kwitnących na zeszłorocznych pędach np. Tellmanna nie powinno się ich przycinać, ewentualnie można wycinać uszkodzone lub uschnięte pędy. Z kolei te które kwitną na tegorocznych pędach można ciąć silnie wczesną wiosną, np. wiciokrzew japoński. Z wiekiem rośliny lubią się ogałacać od dołu dlatego należy przeprowadzić cięcie odmładzające co ok. 5 lat.

 

Stanowisko

graham-thomas-000
Wymagają miejsca osłoniętego od silnych wiatrów, słonecznego lub lepiej półcienistego. Na miejscu słonecznym mogą być zbyt atakowane przez mszyce. Stanowisko powinno być wilgotne ale nie podmokłe. Jeśli jednak wybrane stanowisko z jakichś względów nie odpowiada roślinie, należy ją przesadzić, aczkolwiek jest to zabieg ostateczny.

 

Gleba

gardening-1260778_1280
Wiciokrzewy zadowolą się każdą glebą z wyjątkiem podsychających i bardzo ubogich. Jednak najlepiej rosną i kwitną na ziemi żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej, ale nie mokrej.

 

Szkodniki

leaf-482600_1280
Najgorszym wrogiem nr 1 dla wiciokrzewów jest mszyca pojawiająca się już w maju. Szczególnie jeśli wiciokrzew rośnie w miejscu słonecznym i należy do gatunku caprifolium, tellmanniana, brownii, periclymenum mszyca jest nieunikniona. Aby skutecznie walczyć ze szkodnikiem należy często oglądać rośliny, a w przypadku pierwszych objawów żerowania szybko spryskać roślinę preparatem owadobójczym.

 

Choroby

Kolejnym zagrożeniem jest mączniak prawdziwy, szczególnie na caprifolium. W przypadku zauważenia pierwszych objawów – powstanie białego nalotu na górnej warstwie liści – należy jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat.

 

Rozmnażanie

Od czerwca do lipca można rozmnażać sadzonki z pędów ulistnionych lub przez odkłady.

 

Zastosowanie

SONY DSC SONY DSC
Wiciokrzewy sprawdzą się w każdym ogrodzie. Szczególnie polecane są odmiany zimozielone np. zaostrzony i Henriego. Wymagają podpory, rosną na bramkach, kratkach, siatkach, łukach, pergolach, przy ścianach, na starych drzewach. Odmiany pachnące warto sadzić przy oknach, ławkach, altanach.
Można je łączyć z powojnikami, które wymagają silnego cięcia lub wielkokwiatowymi i różami pnącymi.

 

Odmiany wiciokrzewów - czytaj więcej...

 

Poradnik o wiciokrzewach
5 (100%) 2 votes

Post Author: admin