Gatunki i odmiany wiciokrzewów

Na polskim rynku dostępnych jest kilkadziesiąt wiciokrzewów. W poniższym zestawieniu znajdą się najbardziej popularne gatunki i odmiany wiciokrzewów dostępne w sprzedaży.

Każda odmiana charakteryzuje się inną barwą kwiatów, wysokością docelową, tempem wzrostu, podatnością na choroby i szkodniki. Niektóre z nich pachną, inne bujniej kwitną. Aby wybrać odpowiednią odmianę należy się zastanowić czego potrzebujemy i jakie mamy warunki lub jakie możemy stworzyć.

Wśród dostępnych gatunków wiciokrzewów znajdują się:

Lonicera acuminata (Wiciokrzew zaostrzony)

Wiciokrzew zaostrzony

To najlepsza odmiana zimozielona do naszego klimatu. Szybko rośnie, bujnie kwitnie w kolorze żółto białym w okresie od czerwca do października. Omszone liście pozostają całą zimę na roślinie, dzięki czemu można szybko i trwale osłonić się od sąsiadów. Roczny przyrost to 1-2 m, docelowa wysokość 4 m. Odmiana odporna na choroby i szkodniki.

Lonicera x brownii (Wiciokrzew Browna)

scarlet-2
Wiciokrzew Dropmore Scarlet

Osiąga do 4 m wysokości, rocznie 1-2 m przyrostu. Najlepiej kwitnie na pełnym słońcu, mnóstwem czerwonych kwiatów w okresie od czerwca do września. Może być atakowany przez mszyce. Jesienią pnącze zdobią czerwone kulki.

- 'Dropmore Scarlet' – odmiana najpopularniejsza z tego gatunku, jest bardzo mrozoodporna.
- Golden Trumpet 'Mintrum' – odmiana w kolorze mniej intensywnym – miedziano pomarańczowym.

Lonicera caprifolium (Wiciokrzew przewiercień)

Wiciokrzew przewiercień

Bardzo popularny wiciokrzew, z większą odpornością na mączniaka prawdziwego. Dorasta do 3 m wysokości. Kwiaty w kolorze kremowym, intensywnie pachnące wanilią. Kwitnie jako pierwszy z wiciokrzewów, od maja do czerwca. Mimo że tak krótki chętnie uprawiany jest ze względu na zapach oraz szybkość ukazywania się kwiatów.

- 'Inga' – kwitnie o 2 tygodnie dłużej niż gatunek. Ma kremowobiałe kwiaty.

Lonicera x hecrottii (Wiciokrzew Heckrotta)

Wiciokrzew Goldflame

Jako najwartościowszy z wiciokrzewów. Osiąga 3 m wysokości. Kwitnie obficie i długo, od czerwca do września w kolorze karminowym, wewnątrz różowe, pomarańczowe i żółte. Silnie pachnie.

- 'American Beauty' – kwitnie od czerwca do października, a jesienią zdobi czerwonymi kulkami. Kwitnie w kolorze pomarańczowym, nie pachnie.
- 'Goldflame' – podobny do gatunku, jednak intensywniej wybarwiona.

Lonicera henryi (Wiciokrzew Henryiego)

Wiciokrzew Henriego

Zimozielony gatunek z błyszczącymi, spiczastymi liśćmi. Kwiaty w kolorze różowym, niepozorne, kwitną od lipca do sierpnia. Po przekwitnięciu roślinę zdobią granatowe ozdobne owoce.

Lonicera japonica (Wiciokrzew japoński)

Wiciokrzew japoński Aureoreticulata
Wiciokrzew japoński Purpurea

Liście półzimozielone pochodzące z Azji. Dorasta do 5 m wysokości. Kwitnie od czerwca do września. W Polsce bardzo popularne i uprawiane są odmiany wiciokrzewu japońskiego.

- 'Aureoreticulata' ­odmiana o niezwykle dekoracyjnych liściach z żółtym unerwieniem. Kwiaty niepozorne, biało-żółte, lekko pachnące. Najpiękniej wygląda na stanowisku silnie nasłonecznionym, jako roślina okrywowa. Wrażliwa na mączniaka prawdziwego.
- 'Purpurea' – niewielkie kwiaty w kolorze żółto-białym, pachnące. Popularna ze względu na zielone liście z purpurowym nerwem, które jesienią stają się całkowicie purpurowe. Dorasta do 4m wysokości.
- 'Halliana' – bujnie kwitnąca odmiana przez całe lato (od czerwca do października), silnie rośnie. Może być stosowana jako roślina okrywowa.
- 'Hall's Prolific' – białe kwiaty zmieniające się w kolor żółty, intensywnie pachnące, kwitnie dłużej niż odmiana 'Halliana' .

Lonicera periclymenum (Wiciokrzew pomorski)

Wiciokrzew pomorski Serotina
Wiciokrzew pomorski Graham Thomas

Najpopularniejsze i najwartościowsze z wiciokrzewów. Osiąga 3-6 m wysokości, przyjemnie pachnie.

- 'Serotina' – silnie pachnie, kwiaty w kolorze kremowym, na zewnątrz czerwonofioletowe. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Jesienią występują kolorowe kulki.
- 'Chojnów' – polska odmiana intensywnie pachnąca, kwitnie od czerwca do września. Dorasta do 3 m wysokości.
- 'Belgica Select' – kremowe kwiaty, później żółte. Kwitnie dwa razy do roku, najpierw w maju i lipcu, powtarza od lipca do października.
- 'Graham Thomas' – żółte kwiaty, silnie pachnące. Jesienią koralowe kulki. Kwitnie od maja do września.

Lonicera x tellmanniana (Wiciokrzew Tellmanna)

(Wiciokrzew Tellmanna

Bujnie kwitnąca odmiana w kolorze pomarańczowym, dorasta do 5 m wysokości, nie pachnie. Kulki pojawiają się od lipca do październik. Kwitnie od czerwca do lipca burzą kwiatów.

Lonicera sempervirens (Wiciokrzew wiecznie zielony)

Wiciokrzew Blanche Sandman

Dorasta do 3 m wysokości, półzimozielone liście, kwiaty czerwone na zewnątrz i żółte wewnątrz, pojawiają się od lipca do października.

- 'Blanche Sandman' – szkarłatne kwiaty z żółtym środkiem. Kwitnie od czerwca do października.

Gatunki i odmiany wiciokrzewów
3.6 (71.25%) 16 votes

Post Author: admin