Cięcie clematisów

Często zastanawiamy się jak ciąć odpowiednio powojniki. Czy lepiej przeprowadzić cięcie jesienne czy cięcie wiosenne powojników. W jakim miesiącu ciąć clematisy po zimie oraz jak je ciąć.

Po co ciąć rośliny?

Cięcie roślin to podstawowy zabieg, który rozkrzewia i odmładza rośliny, pozwala usunąć stare i suche pędy lub nadmiernie rozrastające się. Przycinanie wywołuje kwitnienie i poprawia warunki zdrowotne rośliny.

  • Rozkrzewianie rośliny
    Jest szczególnie ważne w pierwszych latach od posadzenia rośliny. Przycięte pędy pobudzane są do wytwarzania nowych pąków z których wyrosną nowe pędy. Powojniki najczęściej kupuje się z 1-3 pędami, dlatego ważne jest aby przyciąć je w pierwszym roku na 1/3 pędów aby się rozrosły i nie miały tzw. czapy, czyli gołego dołu i zielonej masy na górze.
  • Odmładzanie roślin
    Co kilka lat warto przeprowadzić radykalne cięcie, dzięki któremu roślina wytworzy nowe, zdrowsze i młode pędy. Również warto przeprowadzić taki zabieg jeśli widzimy, że roślina jest od dołu zupełnie goła, tj. nie ma liści na pędach i nieładnie przez to wygląda.
  • Usuwanie starych, suchych i nadmiernie rozrastających się pędów
    Rośliny wymagają corocznego wycinania starych, zniszczonych, połamanych i chorych pędów. Takie pędy nie będą straszyć swoim widokiem. Te pędy, które za mocno się rozrastają, w kierunek, który nie bardzo nam odpowiada, również należy przyciąć, dzięki temu można kontrolować kierunek i odpowiedni wzrost rośliny.
  • Wywołanie kwitnienia u roślin
    Przycięcie rośliny w odpowiednim terminie wywoła większe kwitnienie, gdyż wytworzy się więcej pędów, na których zakwitnie więcej kwiatów. Radykalne cięcie może w roku cięcia zagłuszyć kwitnienie, ale w kolejnych mocno je poprawi, dlatego czasem warto poświęcić jeden rok.
  • Poprawienie warunków zdrowotnych rośliny
    Pędy suche i stare należy wycinać aby nie rozprzestrzeniały się choroby na zdrową część rośliny

Kiedy ciąć powojniki?

  • Odmiany powojników kwitnące na zeszłorocznych pędach należy przycinać zaraz po kwitnieniu.
  • Odmiany powojników kwitnące na tegorocznych pędach należy przycinać wczesną wiosną. Wiosenne cięcie powojników należy przeprowadzić od końca lutego do początku kwietnia. Opóźnienie cięcia powoduje opóźnienie kwitnienia.
  • Jesienne cięcie powojników może być wykonywane ale jedynie tzw. prowizoryczne, czyli na dużo wyższej wysokości niż być powinno. Jesienne cięcie osłabia rośliny. Po wykonaniu jesiennego cięcia prowizorycznego, wiosną należy przeprowadzić cięcie właściwe.
  • Cięcie letnie można wykonać w przypadku zbyt mocno rozrastających się pędów.

Czym ciąć powojniki

Każde cięcie wykonuje się ukośnie ostrym sekatorem, ok. 2 cm nad pąkami. Wycina się uszkodzone, suche pędy oraz zeschnięte liście.

3 sposoby cięcia powojników

Wyróżniamy 3 sposoby cięcia clematisów, w literaturze określane jako sposób nr 1 (wcale nie cięte), sposób nr 2 (słabo cięte) oraz sposób nr 3 (silnie cięte).

1 - Powojniki, które kwitną na zeszłorocznych pędach nie tnie się wcale. Ewentualnie za mocno rozrastające się pędy wycina się po kwitnieniu. Należą do nich powojniki z grupy montana oraz Atragene. Tnie się je na co najmniej 1 m od ziemi.
2 – Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące tnie się słabo, tj. na ok. 1,5 m od ziemi. Można je rozróżnić po tym, że kwitną w maju lub na początku czerwca na zeszłorocznych pędach, mogą powtarzać kwitnienie mniej obfite w lecie na pędach tegorocznych.
3 – Powojniki kwitnące od czerwca lub później przycina się na 20-50 cm nad ziemią. Należą do nich grupy wielkokwiatowe późno kwitnące. Powojniki bylinowe tniemy jeszcze krócej, bo ok. 10 cm nad ziemią.

ciecie-clematisow-rysunek-zdjecie
Cięcie clematisów, opracowanie własne
Cięcie clematisów
3.8 (75%) 8 votes

Post Author: admin